06.09.2024

Základné definície a pojmy


„Nezrovnalosť“ v zmysle Nariadenia Rady (ES, EURATOM) č. 2988/95 je akékoľvek porušenie ustanovenia práva spoločenstva vyplývajúce z konania alebo opomenutia hospodárskeho subjektu, dôsledkom čoho je alebo by bolo poškodenie všeobecného rozpočtu spoločenstiev alebo rozpočtov nimi spravovaných, buď zmenšením, alebo stratou výnosov plynúcich z vlastných zdrojov vyberaných priamo v mene spoločenstiev alebo neoprávnenou výdajovou položkou.

„Hospodársky subjekt“ v zmysle nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1303/2013 čl. 2 ods. 37) je akákoľvek fyzická alebo právnická osoba alebo iný subjekt, ktorý sa zúčastňuje na poskytnutí pomoci z európskych štrukturálnych a investičných fondov, s výnimkou členského štátu, ktorý svoje právomoci vykonáva ako orgán verejnej správy. Vychádzajúc z úvodných ustanovení delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) č. 2015/1971, ktorým sa do nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1306/2013 dopĺňajú osobitné ustanovenia k oznamovaniu nezrovnalostí týkajúcich sa Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a ktorým sa zrušuje nariadenie Komisie (ES) č. 1848/2006, v kontexte Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu by sa pre účely oznamovania nezrovnalostí mala pod pojmom „hospodársky subjekt“ rozumieť akákoľvek právnická alebo fyzická osoba alebo iný subjekt, ktorý sa zúčastňuje na poskytnutí pomoci z fondu, alebo ktorý musí platiť pripísané príjmy v zmysle článku 43 ods. 1 písm. b) nariadenia (EÚ) č. 1306/2013, s výnimkou členského štátu, ktorý svoje právomoci vykonáva ako orgán verejnej správy.

„Prijímateľ“ pre účely tejto smernice je subjekt, ktorému boli poskytnuté finančné prostriedky od nadobudnutia účinnosti uzatvorenej zmluvy alebo právoplatnosti rozhodnutia o schválení žiadosti.

„Podozrenie z podvodu“ v zmysle delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) č. 2015/1971 čl. 2 písm. a) je nezrovnalosť, ktorá vyvolá začatie správneho alebo súdneho konania na vnútroštátnej úrovni s cieľom zistiť existenciu úmyselného správania, najmä podvodu podľa článku 1 ods. 1 písm. a) Dohovoru vypracovaného na základe článku K.3 Zmluvy o Európskej únii o ochrane finančných záujmov Európskych spoločenstiev.

„Podvod“ sa v dohovore vypracovanom na základe článku K.3 Zmluvy o Európskej únii o ochrane finančných záujmov Európskych spoločenstiev vymedzuje s ohľadom na výdavky ako každý úmyselný čin alebo opomenutie týkajúce sa:
  • používania alebo predkladania nepravých, nesprávnych alebo neúplných výkazov alebo dokumentov, ktoré majú za následok spreneveru alebo nezákonné zadržiavanie finančných prostriedkov zo všeobecného rozpočtu Európskych spoločenstiev alebo rozpočtov spravovaných Európskymi spoločenstvami alebo v ich mene,
  • neuverejnenie informácií v rozpore s konkrétnou povinnosťou s rovnakým účinkom ako vyššie,
  • sprenevery týchto finančných prostriedkov na iné účely ako účely, na ktoré boli tieto pôvodne poskytnuté.

„Vznik nezrovnalosti“ je definovaný ako moment konania alebo opomenutia konania hospodárskeho subjektu, dôsledkom ktorého došlo alebo môže dôjsť k poškodeniu všeobecného rozpočtu Európskej únie alebo rozpočtov nimi spravovaných, a zároveň sa takýmto konaním alebo opomenutím konania porušujú právne záväzné predpisy Európskej únie a/alebo Slovenskej republiky.

„Ochrana finančných záujmov EÚ a SR“ zahŕňa prevenciu, odhaľovanie, zisťovanie a riešenie nezrovnalostí, prijímanie nápravných opatrení vo forme finančných opráv a vysporiadania finančných vzťahov a iných nápravných opatrení.
Účinná ochrana finančných záujmov spočíva v zabezpečení:
  • kontroly zákonnosti a správnosti operácií financovaných z fondov;
  • účinnej ochrany proti podvodom, najmä pokiaľ ide o oblasti s vyššou mierou rizika, ktoré majú pôsobiť ako odstrašujúci prostriedok, so zreteľom na náklady a výnosy, ako aj primeranosť opatrení;
  • predchádzania nezrovnalostiam a podvodom, ich zistenie a náprava;
  • zavádzania účinných, odrádzajúcich a primeraných sankcií v súlade s právom EÚ, prípadne vnútroštátnym právom, a podľa potreby na začatie súdneho konania;
  • vymáhanie neoprávnene vyplatených súm vrátane prislúchajúcich úrokov a podľa potreby na začatie súdneho konania.

„Centrálna databáza vylúčených subjektov (CED)“ je databáza Európskej Komisie obsahujúca subjekty, ktoré sa previnili voči finančnej disciplíne a sú za podmienok uvedených v nariadení Komisie (ES, Euratom) č. 1302/2008 zo 17. decembra 2008 o centrálnej databáze vylúčených subjektov vylúčené z možnosti uchádzať sa o finančné prostriedky EÚ. Funkciu sprostredkovateľského bodu CED v Slovenskej republike plní odbor Centrálny kontaktný útvar pre OLAF Úradu vlády SR.

PPA Newsletter

Logo - PRV SR 2014-2020

Miestne akčné skupiny

Banner - ATIS - Agrárne trhové informácie Slovenska

Aktuálne výzvy

Metodický pokyn k zverejňovaniu výziev

CAF

ISO 37001

Naj zamestnávateľ